Jak probíhá hodnocení barevných diamantů? Ve světě se používá hodnotící terminologie GIA, která kombinuje popis barevného tónu diamantu (např. žluto oranžový) a sytost či jas barvy (např. hluboký nebo intenzivní). Výsledkem je popis přesného odstínu barvy.
GIA (Gemological Institute of America = Americký gemologický ústav) vytvořil pro diamanty barevnou škálu, která nabízí k hodnocení barevných diamantů odstín, tón a sytost barvy. Certifikace konkrétního barevného diamantu se účastní několik gemologů, kteří se na základě hodnotící terminologie GIA musí shodnout na barvě a dalších parametrech diamantu. Mezinárodně uznávaný certifikát GIA tak potvrzuje testovaní pravosti diamantu a přírodního původu barvy.
VVDiamonds.cz nabízí širokou nabídku přírodních barvených diamantů, které jsou doplněny certifikátem GIA dokládájící jejich pravost a původ. Nenabízíme diamanty, které by po vytěžení z dolu prošly dodatečnou technologickou úpravou, která by změnila jejich barvu. Na rozdíl od diamantů s technologickou úpravou - ozářením, HPHT apod. - mají přírodně zbarvené diamanty několikanásobně vyšší hodnotu. Přírodně zbarvené diamanty jsou jediné investičně vhodné a díky své vzácnosti nabízejí velmi zajímavé zhodnocení a rychlou likviditu.
Odstín barvy diamantu podle GIA certifikátu může být klasifikován kombinací jedné i více barev, avšak poslední odstín barvy je dominantní a určuje hodnotu barevného diamantu. Odstíny barev zapsané před primárním odstínem pomáhají gemologům přesněji popsat barevný diamant.
Celkem je podle GIA terminologie 8 dominantních barevných odstínů. Patří mezi ně růžová, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová, purpurová. Výjimečně se vyskytují také osamoceně odstíny hnědé a šedivé, které se spíše používají jako doplňující odstíny barev pro popis barevného diamantu a vždy výrazně snižují hodnotu diamantu.
Barevný tón diamantu popisuje světlost nebo tmavost dominantní barvy a má významný vliv na hodnotu diamantu.
Hodnotu barevných diamantů dále určuje sytost barvy, která má dle GIA terminologie 6 stupňů. Sytost barvy udává intenzitu a sílu primární barvy.
Modrá barva diamantu vzniká obsahem boru v atomové vazbě kamenu. Obsah boru je pak přímo úměrný sytosti barvy diamantu a jeho vzácnosti.
zjistit víceNa rozdíl od jiných barevných diamantů, není příčinou růžového odstínu diamantu příměs jiných prvků, ale způsob vzniku diamantu. Růžový odstín je následkem nesmírně vysoké teploty a tlaku při vzniku diamantu.
zjistit víceŽlutá barva diamantů vzniká nahromaděním dusíku v atomové struktuře. Žluté diamanty mohou dosahovat velmi vysokých stupňů sytosti. Oproti modrým, růžovým či zeleným diamantům jsou stále cenově dostupnější.
zjistit víceZelená barva diamantů vzniká za přítomnosti přírodní radiace při krystalizaci diamantu. Vzhledem k tomu, že působení na diamant je vnější, může být zelená barva přítomna pouze na povrchu diamantu. Laboratoř GIA vždy prověřuje a certifikuje pouze diamanty, které jsou zelené v celém svém objemu.
zjistit víceZbarvení oranžových diamantů, někdy označovaných také jako ohnivých diamantů, je způsobeno přítomností dusíku v krystalové mřížce diamantu. Oranžová barva diamantu je velice vzácná a vzniká směsí primárních barev červené/růžové a žluté.
zjistit víceČistě purpurové a fialové diamanty jsou nesmírně ceněny a jejich vznik není stále přesně znám. Diamanty těchto barev se až na výjimky vyskytují pouze v malých velikostech.
zjistit více